Jak dbać o włosy latem?

Lato kojarzy się z piękną pogodą, słońcem i wypoczynkiem, jednak bywa ono wyzwaniem dla włosów. Wysokie temperatury mogą je wyraźnie osłabić, a silne słońce, niektóre zabiegi czy nawet morska woda są dla nich tylko dodatkowym obciążeniem. Jak dbać o włosy latem, żeby móc beztrosko cieszyć się pogodą, a zarazem piękną i zdrową fryzurą? Oto kilka wskazówek, z których możesz zacząć korzystać od zaraz!

Pamiętaj o solidnej dawce nawilżenia

Tak jak Twoja skóra wymaga regularnego nawilżenia, tak i włosy powinny być nawilżane, najlepiej po każdym użyciu szamponu, który może je nieco osłabiać. To ważne szczególnie latem, ponieważ ta pora roku sprzyja utracie nawilżenia. Wysokie temperatury, suche powietrze, kąpiele w słonej wodzie, silne słońce – wszystko to czynniki, które mogą przyspieszać utratę nawilżenia włosów. Z tego właśnie powodu tak często włosy po lecie są osłabione, kruche i matowe.

Jak prawidłowo nawilżać włosy? Podstawa to odpowiednio dobrana odżywka ze składnikami nawilżającymi nakładana na włosy po każdym ich umyciu, żeby zrównoważyć poziom ich nawilżenia po zastosowaniu szamponu.

Latem przyda Ci się również maska do włosów. To produkt, który może mieć zbliżone działanie do odżywki, jednak ma on bogatszą formułę i intensywniejsze działanie. Z maski do włosów nie korzysta się na co dzień – stosuj ją mniej więcej raz na 1-2 tygodnie, zapewniając swoim włosom regularne intensywne wsparcie.

Dodatkowo na włosy możesz zastosować nawilżające olejki, które niemal natychmiast wygładzają włosy, dodają im blasku, a w dodatku przez swoją formułę skutecznie zapobiegają utracie nawilżenia przez długi czas po zastosowaniu. Olejki w zależności od potrzeb możesz nakładać na końcówki włosów lub rozprowadzać po całej ich długości.

Przy silnym słońcu zrezygnuj z niektórych zabiegów

Słońce i wysokie temperatury, choć przyjemne, dla włosów mogą być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli tylko możesz, na czas urlopu i podczas upałów zrezygnuj z zabiegów koloryzacji czy stylizacji, które mogą dodatkowo je osłabiać. Włosy po farbowaniu czy trwałej ondulacji są bardziej wrażliwe i skłonne do uszkodzeń, często wymagają one również solidnego nawilżenia, żeby odbudować swoją strukturę. Rezygnując z takich zabiegów na czas wakacji, a najlepiej już parę tygodni przed nimi, ograniczysz ilość czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję Twoich włosów.

Słona i chlorowana woda osłabiają Twoje włosy

Letnie temperatury sprzyjają kąpielom, one natomiast nie zawsze sprzyjają dobrej kondycji włosów. Niestety zarówno woda chlorowana, jak i szczególnie słona wysuszają włosy, przyczyniając się do ich zwiększonej łamliwości i zmatowienia. To kolejny czynnik, który latem odpowiada za ich osłabienie.

Czy to oznacza, że w trosce o zdrowie włosów należy unikać morskich kąpieli? Niekoniecznie! Ważne jest natomiast spłukiwanie włosów słodką wodą po wyjściu z morza czy basenu. Uwaga – nie nadużywaj przy tym szamponu, który w nadmiarze może dodatkowo wysuszać włosy i skórę głowy.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Słońce, choć poprawia humor, przyspiesza opaleniznę, a nawet pomaga uzupełnić zapasy witaminy D3, może osłabiać i przesuszać włosy. Nie oznacza to oczywiście, że konieczne jest jego unikanie, zwłaszcza na wakacjach, na których wręcz wyczekuje się kąpieli słonecznych na gorącej plaży. Warto jednak wiedzieć, jak chronić włosy i minimalizować negatywny wpływ słońca na ich kondycję.

Najprostszą, a zarazem skuteczną ochroną włosów przed słońcem jest zwykłe nakrycie głowy. Czapka, chusta czy może kapelusz – wybór należy do Ciebie. Dodatkowo możesz zastosować na włosy kosmetyki z filtrem UV, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie takie jak odżywki bez spłukiwania.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Sprout Blog by Crimson Themes.