Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Wielu rodziców martwi się, kiedy zauważy u swojego maluszka odparzenia, tym bardziej, że powodują one u dziecka duży dyskomfort i niepokój wywołany przez świąd. Z tego powodu bardzo ważne jest wczesne dostrzeżenie objawów oraz wiedza na temat skutecznych sposobów radzenia sobie z tym problemem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Skóra niemowląt i noworodków nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Posiada bardzo cienki płaszcz hydrolipidowy, przez co jest bardziej podatna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Z tego powodu dosyć często u dzieci w takim wieku występuje nieprzyjemna dolegliwość nazywana pieluszkowym zapaleniem skóry. Jak sama nazwa wskazuje pojawia się ona w miejscu, w którym pieluszka przylega do ciała. Odparzenia mogą być spowodowane zarówno ocieraniem pieluchy o skórę, obecnością wilgoci, niedostatecznym poziomem higieny, a także reakcją na alergeny zawarte w pieluszce. Niezależnie od przyczyny, schorzenie to charakteryzuje się zmianami na skórze w postaci nadżerek, grudek, rumienia, a także złuszczania się naskórka.

Pierwszym objawem jest zaczerwienianie oraz łuszczenie, które wywołują świąd i są dla dziecka dużym dyskomfortem. Z tego powodu należy zadziałać jak najszybciej, tym bardziej, że nieleczone pieluszkowe zapalenie skóry może doprowadzić do procesu zapalnego i zakażenia drożdżakami, co będzie wymagało pilnej wizyty u lekarza. Z tego powodu warto dokładnie obserwować skórę dziecka w okolicach pieluszki i w razie dostrzeżenia niepokojących objawów, jak najszybciej rozpocząć właściwą pielęgnację, która może wyleczyć łagodną postać.

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Aby właściwie zadbać o skórę dziecka, na której pojawiło się zapalenie pieluszkowe, należy przede wszystkim znaleźć przyczynę i zadbać o właściwą higienę. Bardzo ważne jest częste zmienianie pieluch. Nawet jeśli wydaje się, że są czyste, warto wymieniać je co 2-3 godziny. Podczas zmian trzeba także bardzo delikatnie przemywać okolice intymne wodą, a następnie dokładnie je osuszać. Podczas kąpieli warto wybrać emolienty przeznaczone dla niemowląt, które delikatnie oczyszczą skórę, nie naruszając bariery ochronnej. Bardzo ważne jest także zadbanie o regenerację skóry. W tym celu należy wybierać kosmetyki dla niemowląt i noworodków bogate w ceramidy, masła i oleje. Doskonałym przykładem jest silnie regenerujący balsam kojący Baume B5+ marki La Roche-Posay. Koi on podrażnioną skórę i może być stosowany już od pierwszego dnia życia.

Podsumowując, pieluszkowe zapalenie skóry to nieprzyjemna dolegliwość, z którą można sobie jednak poradzić. Najważniejsze jest, aby dostrzec pierwsze objawy i jak najszybciej rozpocząć właściwe działania pielęgnacyjne. Kluczowe znaczenie ma tutaj dobór odpowiednich kosmetyków.

Kiedy problemem malucha jest odparzona pupa i pieluszkowe zapalenie skóry, nie zaleca się stosowania zasypek i pudrów, ponieważ mogą one spowodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Nie zaleca się także kosmetyków perfumowanych i zawierających sztuczne barwniki.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Sprout Blog by Crimson Themes.