Jak poradzić sobie z problemem rozdwojonych końcówek?

Nasze włosy nie mają łatwego życia, mimo, że cykl życia przeciętnego włosa wynosi kilka lat, to często na skutek inwazyjnych zabiegów czy czynników zewnętrznych jest skracany. Problemem osłabiającym włosy są też ich ubytki powodujące, choćby rozszczepianie się, czyli rozdwajanie końcówek. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Rozdwajanie włosów – czy można go uniknąć?

Rozdwajanie, czy też rozszczepianie włosów, to zjawisko bardzo częste. Dochodzi do osłabienia struktury włosa i jego podzielenia na kilka części. W ten sposób włos stopniowo się osłabia i skraca się jego cykl życia, który przeciętnie powinien wynosić 5-6 lat. W tym czasie włos przechodzi przez fazy anagen, katagen i telogen. Warto przy tym podkreślić, że wypadanie nawet do 100 włosów dziennie jest naturalnym zjawiskiem. A jak jest z rozdwajaniem się włosów? Otóż powoduje je słona czy też twarda woda, działanie promieniowania UV, które niszczy wiązania białkowe i aminokwasy, uszkadza warstwę korową włosów i utlenia melaninę, co prowadzi do osłabienia włosów i płowienia koloru. Do czynników sprzyjających rozdwajaniu włosów należy też ich zbyt mocne pocieranie czy przeczesywanie. Już widząc przyczyny rozdwajania włosów można od razu zauważyć, że uniknięcie tego procesu jest możliwe. Warto odpowiednio pielęgnować włosy, nosić czapkę z daszkiem czy kapelusz albo inne nakrycie głowy wykonane z oddychającego materiału, który pozwala skórze oddychać, a jednocześnie chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Należy też dbać o dietę, ale i nawilżenie, by włosy nie stawały się przesuszone.

Jak dbać o włosy, by się nie rozdwajały?

Skoro wiadomo już mniej więcej, jak unikać rozdwajania włosów, to warto przyjrzeć się szczegółowo ich pielęgnacji. Na początek warto wybrać odpowiedni szampon, który nie będzie obciążał włosów, a jednocześnie chronił je przed utratą wody. Bardzo dobrze na co dzień sprawdzą się produkty bogate w humektanty takie jak kwas hialuronowy, gliceryna czy mocznik. Istotne znaczenie ma też sięgnięcie po emolienty zawarte w maskach do włosów czy też serum na końcówki włosów. Naturalne oleje, choćby z awokado, mogą zabezpieczyć włosy przed utratą wilgoci, a także szkodliwym działaniem promieniowania UV. Po maski na rozdwojone końcówki warto sięgać dwa lub trzy razy w tygodniu, gdy włosy są suche i rozdwajają się. Istotne znaczenie ma zadbanie o równowagę PEH. Nie można zatem zapominać, że również proteiny mają dla mocnych włosów duże znaczenie. Jednak ich ilość musi być dostosowana do potrzeb włosów, gdyż zbyt duża dawka może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Włosy stają się twarde i łamliwe. Dlatego zaleca się stosowanie kosmetyków z proteinami raz w tygodniu albo nawet dwa razy w miesiącu. Wyjątkiem są włosy wysokoporowate, zniszczone, na które można nakładać takie kosmetyki co 3 lub co 5 myć. Dostępne są zarówno szampony, jak i odżywki z proteinami.

Domowe maseczki na rozdwajające się końcówki

Warto wybrać też domowe maseczki na rozdwojone końcówki. Wystarczy zmieszać dwa jajka z dwoma łyżkami olejku rycynowego, a następnie nałożyć na włosy, pomijając skórę głowy. Taką maseczkę należy spłukać po 30 minutach. Można też wymieszać żółtko z dwoma lub trzema łyżkami oliwy z oliwek i łyżką miodu. Taką maseczkę również należy zaaplikować na długości włosów przynajmniej na kilkanaście minut. Po spłukaniu domowej, samodzielnie przygotowanej maseczki należy oczywiście umyć włosy jak zwykle.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Sprout Blog by Crimson Themes.