Bezpieczne opalanie w lecie

Lato jest tą porą roku, kiedy najłatwiej uzyskać piękną opaleniznę. W jaki sposób opalać się, aby nie poparzyć skóry i nie skończyć z przebarwieniami?

Ekspozycja na słońce

Bezpieczne korzystanie ze słońca jest powiązane przede wszystkim z odpowiednią ekspozycją na promieniowanie UV. Długie sesje na słońcu, szczególnie jeśli mamy blady odcień cery, mogą nam zafundować poparzenia słoneczne, zamiast pięknej opalenizny. Dlatego też opalać się warto, zwłaszcza na początku sezonu, w krótkich sesjach. Co więcej, istotne są godziny korzystania ze słońca. Między 11:00 a 15:00, kiedy operuje ono najmocniej, lepiej jest schronić się w cieniu, pod parasolem. Opalając się, pamiętajmy też o tym, aby zawsze mieć osłoniętą głowę – jej przegrzanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Ochrona UV

Opalając się, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV. Z jednej strony, zapewnia nam ono piękną opaleniznę, z drugiej może jednak powodować poparzenia słoneczne, przebarwienia, przyspiesza procesy starzenia się skóry i bywa przyczyną nowotworów. Nawet najwyższa ochrona UV nie ogranicza dostępu promieniowania do skóry w 100 procentach, możemy więc stosować filtry UV 50, nie obawiając się o to, że nie opalimy się wcale. Wybierając konkretny produkt UV, warto decydować się na te kosmetyki, które są też wodoodporne, szczególnie jeżeli planujemy wypoczynek nad wodą. Oczywiście będą one wymagać replikacji po pływaniu, ale zapewnią nam odpowiedni poziom ochrony w czasie przebywania w morzu, jeziorze czy basenie.  Dobrze jest też zdecydować się na kosmetyki, które są bezpieczne dla środowiska i nie obciążają niepotrzebną chemią akwenów. Na rynku coraz więcej jest tego typu produktów, które są nie tylko ekologiczne, ale również skuteczne. Zazwyczaj wybieramy innego rodzaju kosmetyk do twarzy, innego do ciała. Produkty do twarzy mają zazwyczaj lżejszą konsystencję, nadają się też pod makijaż. Wieczorem należy jednak dokładnie zmyć pozostałości filtrów, aby nie miały one działania komedogennego. Dobrze też pamiętać o tym, że szczególnie wysoką ochroną warto objąć te obszary ciała, które mają znamiona, pieprzyki, nie powinny być one bowiem wystawiane na słońce.

Pielęgnacja skóry po ekspozycji na słońce

Bardzo ważna jest również pielęgnacja skóry po ekspozycji na słońce. Jeżeli nie uda nam się uchronić od promieniowania w takim stopniu by nie doszło do podrażnienia czy poparzenia skóry, dobrze jest bardzo szybko zareagować i zastosować produkt łagodzący, głęboko nawilżający, kojący podrażnienia. Na co dzień, dobrą praktyką jest też stosowanie nawilżających lotionów, balsamów czy maseł, które pozwolą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze, a co za tym idzie – zapobiegną przesuszeniu się naskórka i jego nieestetycznemu łuszczeniu się. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest też zrobić sobie peeling, pomoże on usunąć martwy naskórek i wyeksponuje głębsze warstwy opalenizny, zapewniając przedłużoną opaleniznę. Wybierajmy peelingi delikatniejsze, najlepiej te, które w składzie mają też olejki – dzięki temu, skóra zaraz po kąpieli będzie miękka i nawilżona, a także dobrze odżywiona.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Sprout Blog by Crimson Themes.